Szkolne Koło PCK – zasady postępowania w czasie mrozów i śnieżyc

Dzisiejszy artykuł dotyczy zasad postępowania w czasie mrozów i śnieżyc. Tak się składa, że zima tego roku jest mroźna, śnieżna i nie odpuszcza. Zatem jesteśmy narażeni na różne przeziębienia i infekcje, których musimy unikać. W sytuacji podczas intensywnych opadów śniegu, kiedy wieją porywiste wiatry, a temperatura znacznie spada poniżej zera, najlepiej pozostać w domu. Jeżeli jednak musicie wyjść – to pamiętajcie, żeby ubrać się ciepło, najlepiej „na cebulkę”. W czasie silnego wiatru temperatura odczuwalna jest o wiele niższa niż w rzeczywistości.

Wychodząc z domu, dobrze jest zostawić informację domownikom czy przyjaciołom, w zależności od okoliczności, o której zamierzacie wrócić. Koniecznie zabierzcie telefon w pełni naładowany, ponieważ na mrozie szybko traci moc. Przemierzając głęboki śnieg, pamiętajcie o zamaskowanych pod nim, ewentualnych przeszkodach, takich jak: rowy, ostre przedmioty, otwarte studzienki i inne nierówności terenowe.

Szczególnym przypadkiem, w którym należy zachować bezpieczeństwo jest wchodzenie na lód jezior i stawów. Pomimo ostrych mrozów, pod grubą warstwą śniegu- lód może być osłabiony przez wiry wodne, przeręble, wpływające strumyki itp. Szukajcie i korzystajcie tylko z bezpiecznych miejsc, pamiętajcie o tym!

W sytuacji podróży samochodem w takich ekstremalnych warunkach, należy pamiętać, żeby w miarę możliwości jechać w ciągu dnia. Zaopatrzyć powinniście się w: telefon, suchy prowiant, gorące i zimne napoje, śpiwór, koce, łopatkę do odśnieżania, ponieważ mogą Was napotkać różne sytuacje. Można oczywiście zadzwonić w takich wypadkach po pomoc drogową, należy jednak pamiętać, iż w tym czasie takich zgłoszeń może być kilkadziesiąt. Warto więc być ostrożnym i mądrym – przed szkodą.

Stefan