You are currently viewing Miesiąc Języka Ojczystego.

Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy współpracy z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia organizuje od 21 lutego do 21 marca 2022 roku Miesiąc Języka Ojczystego.

W ramach tego przedsięwzięcia odbędą się trzy konkursy skierowane do uczniów polskich szkół, na które w imieniu organizatorów pragniemy zaprosić.
VII Ogólnopolski Konkurs na gadkę “Gadajcie, w co Wasze dziadki się we wsi bawili”.
Udział w konkursie polega na przesłaniu pracy konkursowej w formie nagrania filmowego w postaci gwarowego niewierszowanego, oryginalnego (czyli wcześniej nieprezentowanego) monologu na zadany temat. Konkurs nie ma żadnych ograniczeń wiekowych!
W konkursie poza nagrodami głównymi przyznanymi przez jury złożone z profesorów Wydziału Polonistyki UJ, zostaną również przyznane nagrody publiczności.
Głosowanie na nagrodę publiczności będzie miało miejsce na facebookowej stronie Sekcji Dialektologii i Socjolingwistyki UJ oraz kanale YouTube Miesiąca Języka Ojczystego.
VII Ogólnopolski Konkurs na Reklamę „Dobra zabawa to super sprawa”.
Udział w konkursie polega na przesłaniu pracy konkursowej w postaci oryginalnego, nagranego przez Uczestników filmu reklamującego dowolny produkt, ideę lub usługę. Reklama musi być związana z tematem konkursu. Podczas finału uczestnicy będą prezentować swoją pracę ustnie i w formie multimedialnej. Konkurs dedykowany jest dla wszystkich klas szkół podstawowych!

III Edycja Konkursu „Twoja dzielnica — Twoja mównica”
Udział w konkursie polega na stworzeniu oryginalnej pracy literackiej, w której zostanie zaprezentowana wybrana odmiana środowiskowa języka polskiego (np. język lekarzy, kolejarzy, muzyków, mechaników itd.). Gatunek pracy jest dowolny – może być to opowiadanie, wiersz, piosenka, scenariusz itd.
Kierowany do uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych.
Terminy:
Koniec nadsyłania prac konkursowych — 5 kwietnia 2022 r.
Ogłoszenie wyników I etapów konkursów — do 10 kwietnia 2022 r.
Wszyscy finaliści zostaną poinformowani w jakiej formie odbędzie się finał do 10 kwietnia. Podczas finałów zostaną ogłoszone wyniki konkursów.
Szczegóły oraz regulaminy z formularzami zgłoszeniowymi dostępne są na stronie: http://mjo.uj.edu.pl/konkursy-2022/