You are currently viewing Literacka nocka biologów o zachodzie słońca.

Dnia 15 czerwca 2022 klasa IIa wraz z wychowawczynią Panią Eweliną Fojut realizowała projekt czytelniczy w ramach NPRC 2021-2025 pt. „Literacka nocka biologów o zachodzie słońca”.
Każdy z uczniów miał za zadanie wybrać i przynieść na „nockę” jedną z pozycji książkowych naszej biblioteki szkolnej.
Wśród propozycji znalazły się m.in. takie książki jak: „ Siedem dni”, „Opowieści z Narnii”, „Studentka”, „W śnieżną noc”, „Złodziejka książek”, „Niebezpieczne kłamstwa” , „Marsjanin”.
Pozycje książkowe, które najbardziej zaciekawiły młodzież to „Daisy Jones & The Six” Taylora Jenkinsa Reida oraz „Mitologia słowiańska” Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony.

Tym właśnie książkom biolodzy poświęcili najwięcej czasu.
Powieść Taylor Jenkins Reid zachwyca nie tylko fabułą i wciągającą relacją głównych bohaterów. Ogromną rolę odgrywa w niej klimat letnich kalifornijskich dni u schyłku lat siedemdziesiątych. Winylowe płyty, zespoły rockowe, koncerty na wolnym powietrzu i kultowe hity sączące się z radia – to wszystko wylewa się z kart książki i nie pozwala ani na chwilę się od niej oderwać.
Mitologia Słowian pełna jest opowieści o bóstwach, demonach i herosach. Dzięki książce Jakuba Bobrowskiego i Mateusza Wrony możemy przenieść się w świat pradawnych wierzeń i legend. To bowiem zbiór fabularyzowanych opowieści, które mogą stanowić niezwykłą gratkę nie tylko dla wielbicieli słowiańskiej mitologii, ale i dla fanów fantastyki czy gier komputerowych. Książka powstała w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych, a także opracowania historyczne i religioznawcze.

Fragmenty, które młodzież przeczytała wspólnie rozbudziły ciekawość wielu z uczniów na dokończenie tych książek już w domu. Zostały one zakupione ze funduszy NPRC, więc będzie można je od września wypożyczyć.
Zachęcam również wszystkich do sięgnięcia po te jak i inne książki dostępne w naszej szkolnej bibliotece.
Anna Szreiber