Finał WOŚP

15 stycznia 2017r. odbył się 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I tym razem Tuchola wzięła w nim udział! Po raz kolejny zjednoczyła mieszkańców naszego miasta, którzy przyczynili się do powiększenia puli zebranych pieniędzy. Zostaną one przekazane na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Jednymi z wielu wolontariuszy byli uczniowie naszej szkoły, którzy już od wczesnych godzin rannych z uśmiechami na twarzach chodzili z puszkami i serduszkami po ulicach naszego miasta, zachęcając do pomocy.

Tuchola wielkie świętowanie zaczęła już dzień wcześniej o godzinie 09:00 w ZSLiT przy ulicy Świeckiej, gdzie odbywał się XVII turniej piłki halowej mężczyzn o puchar WOŚP. Każda z drużyn przekazała dość sporą sumę pieniędzy na rzecz Fundacji. Mecze trwały do godziny 16:00, po czym nastąpiło wręczenie nagród. Dla niektórych ten dzień się skończył, jednak inni w pocie czoła przygotowywali szkołę na oficjalne rozpoczęcie finału WOŚP, które odbyło się następnego dnia. I tym razem otwarciu towarzyszył turniej holowej piłki nożnej; dzisiaj jednak walczyły kobiety. W ZSLiT swoje mecze rozgrywały młodziczki, natomiast na hali OSiR dzielnie walczyły seniorki.

W tym roku w programie finału w Tucholi dominowały wydarzenia sportowe. Oprócz wspomnianej halówki, odbył się Otwarty Turniej dla Kobiet i Mężczyzn w kręgle klasyczne o puchar WOŚP. Chętni rowerzyści i biegacze ok. godziny 13:30 wyruszyli spod sztabu w stronę Małpiego Gaju, gdzie przez godzinę musieli wykonać jak najwięcej okrążeń po wyznaczonej trasie – każde takie okrążenie to jeden symboliczny grosz do puszki. Podczas rozgrywania meczów, w samym sercu sztabu organizowane były gry i zabawy. Najmłodszym zaproponowano malowanie twarzy, tańce i śpiewy przy muzyce. Motywem przewodnim tegorocznego finału były klimaty afrykańskie, więc na twarzach dzieci gościły wizerunki różnych zwierząt. Dla tych trochę starszych Patrol z 127 TDH „Czarne stopy” udzielał kursu pierwszej pomocy. Nowością w tym roku był Dzień Dawcy Szpiku. Wszystkie osoby chętne powyżej osiemnastego roku życia były zachęcane do oddawania szpiku. Przez cały czas w sztabie zmarznięci wolontariusze mogli posilić się ciepłym posiłkiem (ulubione gofry!) czy też zupą oraz gorącą kawą i herbatą, na stołach gościła też drożdżówka, w każdej chwili można było przyjść się ogrzać. Około godziny 15:00 wszystkie dzieci zostały zaproszone na Zumbę Kids, którą przygotował klub sportowy Boruta z Tucholi. W tańcach chętnie brały udział dzieci, jak i ich rodzice, którzy także świetnie się bawili u boku swoich pociech. Był to idealny pomysł na rozładowanie napięcia tuż przed finałowym meczem młodziczek. W godzinach wieczornych na placu przy ulicy Witosa mieszkańcy naszego miasta zebrali się, by wspólnie zakończyć ten dzień tradycyjnym Światełkiem do nieba. Tak jak w zeszłym roku pokaz sztucznych ogni był wspaniałym widowiskiem, szczególnie dla najmłodszych. Przez cały czas w sztabie były liczone pieniądze z puszek, o godzinie 14:00 wiedzieliśmy, że mamy już 4200zł, a tuż przed godziną 20:00 suma ta wzrosła do 45000 zł! Pobiliśmy rekord z ubiegłego roku i świadczy to o tym, że z roku na rok coraz więcej ludzi chce pomagać.

Jesteśmy wdzięczni, że coraz więcej ludzi włącza się w akcje Jerzego Owsiaka. Jest to jedyny człowiek, który potrafi tak zmotywować i połączyć Polaków, żeby zebrać w ciągu zaledwie 2 dni kilkadziesiąt milionów złotych, by móc przekazać je na ratowanie życia dzieciom i dorosłym. Na dzień dzisiejszy wiemy, że Tuchola zebrała przeszło 50000 zł, a cała Polska 62 000 000 zł! A liczenie nadal trwa!

Na sam koniec jeszcze raz dziękujemy za zaangażowanie: wolontariuszom z naszej szkoły i nie tylko, pomocy medycznej, a także osobom spisującym protokoły meczowe, prowadzącym zajęcia, przygotowującym posiłki, pilnującym porządku. Szczególne podziękowania należą się również naszej szkolnej koordynatorce finału – pani Urszuli Gruntkowskiej. Dziękujemy za wszystko. Za rok znów się pojawimy!

 

Wiktoria Dawid

Adrianna Kłosowska