You are currently viewing 102. rocznica powrotu Tucholi do Macierzy

29 stycznia 1920 roku – to bardzo ważna data w historii naszego miasta.
Tego dnia do Tucholi wkroczył II batalion 5 pułku Strzelców Wielkopolskich pod dowództwem kapitana Bowelskiego. Wyczekiwane z utęsknieniem wojsko polskie, przywitali na Rynku mieszkańcy Tucholi. Ulice i domy ozdobione były wieńcami, chorągiewkami. Na bramach powitalnych widniały napisy:” Serdecznie witamy” , “Niech żyje Polska”, “Niech żyje generał Haller”,
“Boże błogosław z grobu powstającą Polskę”. Po 148 latach niewoli, marzenia o wolności wielu pokoleń naszych rodzin stały się faktem.
W ubiegłą sobotę minęła 102. rocznica powrotu Tucholi do Macierzy.
W ramach uroczystości o godzinie 10.00 w kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła odprawiona została przez księży proboszczów dziękczynna Msza Święta. Następnie zostały złożone kwiaty przy pomniku Mauzoleum Pomordowanych w Rudzkim Moście, u zbiegu ulic Świeckiej i Chopina.
W uroczystościach tych brała udział również delegacja nauczycieli naszego Nowodworka, na czele z panem Dyrektorem Waldemarem Ptakiem.
W niedzielę 30 stycznia odbył się w kościele pw. Bożego Ciała wzruszający koncert “Kolęda Wolności” chóru Camerata pod dyrekcją pani Marzenny Tyrańskiej.