You are currently viewing Warsztaty biologiczno-fizyczne w Toruniu

 

23 października grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w warsztatach biologiczno – fizycznych, które odbyły się w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W bogato wyposażonym laboratorium biologicznym młodzież badała biokatalizatory, czyli enzymy w wybranych produktach spożywczych. Pracując metodą naukową stawiali i weryfikowali własne hipotezy. Wszyscy przekonali się, jak wiele produktów, których używamy na co dzień zawiera lub powstało dzięki enzymom.

                W pracowni fizycznej uczniowie zmierzyli się z problemami związanymi z optyką geometryczną i prądem elektrycznym. W praktyce zapoznali się z charakterystykami prądowo-napięciowymi różnych elementów obwodów elektrycznych, jak również sprawdzili, jakim zjawiskom może ulegać światło. Doświadczanie ciekawości badawczej oraz osobiste zaangażowanie uczniów stworzyło okazję do rozwijania ich pomysłowości, zdolności i twórczego myślenia.

                Po obiedzie przyszedł czas na 2 godzinną ścieżkę edukacyjną, która została prowadzona na wystawie pod nazwą „O obrotach”.  29 interaktywnych eksponatów zostało wykorzystanych przez uczniów do wykonania szeregu bardzo ciekawych doświadczeń i obserwacji fascynujących zjawisk.

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Region Nauk Ścisłych II – edukacja przyszłości” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Grupa dziękuje koordynatorowi projektu, pani Urszuli Piotrowskiej, za możliwość uczestniczenia w kilku godzinach tak różnorodnych zajęć.